Mississippi Humanities Council
Mississippi Department of Archives and History

Civil Rights Oral History Bibliography

Subject Index S

| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z |

S.

Saints Junior College: Robert G. Clark

*Salter, John R.: Clarice T. Campbell; David Dennis; John Garner; Lawrence Guyot; Edwin King

*Samstein, Mendy: Joe Martin; Peter Orris; Joseph Rauh

*Sandifer, Iva E: N.R. Burger

*Savio, Mario: Steven Fraser

schools: see education-schools

school integration: see education-desegregation/integration

*Schutt, Jane Menefee: Clarie Collins Harvey

Schwerner, Michael: Johnny and Clara Barbour; Roger Barnhill; Bob Beyers; Heather Booth; Barry Clemson; Charles Cobb and Ivanhoe Donaldson; Clinton Collier; Courtland Cox; Ivanhoe Donaldson, Charles Cobb, and Frank Smith; Karen Duncanwood; Steven Fraser; Susan Goodwillie; Lawrence Guyot; Fannie Lou Hamer; Vincent and Rosemarie Harding; Aaron Henry; Johnnie Faye Inge; Erle Johnston; Harlon and Barbara Joye; Edwin King; Hobert Kornegay; Thomas Y. Minniece; Anne Moody; Charles Moore; Peter Orris; Evelyn Dorsey Polk; Judy Richardson; Mario Savio; Mendy Samstein; Hollis Watkins;  Phillip West; Bandele Yarow

Schwerner, Rita: Roger Barnhill; Karen Duncanwood; Steven Fraser; Joseph Rauh; Walter Tillow; Zoya Zeman

Scott, J.F.: O.W. Moses

Scott County: Mary Coleman

Section: Ben Ovshinsky; Michael Reuss

*Seeger, Pete: Heather Booth; Peter Orris; Mario Savio

Sellers, Cleveland: Fay Bellamy; Stokely Carmichael; Colia Liddell Clark and Lewis Liddell; Courtland Cox

Sessum, Cecil: William F. Dukes

Shapiro, Jonathon: Elliot Lichtman

Sharkey County: Sidney Alexander; Unita Blackwell; Minnie Ripley; see also Rolling Fork

Shaw: Heather Booth; see also Bolivar County

Shaw, John D.: Joe Martin

Shelby: Louise Bradford; see also Bolivar County

Shell, Dan: Wilson "Bill" Minor; Dixon Pyles

Shields, Rudy: Rims Barber; Dorothy Brandon; Albert Butler; Robert Butler; James Devoual; Carolyn Dobbs; James Dorsey; Evan Doss Jr.; Mary Tyler Dotson; Charles Evers; Elliot Lichtman; Nathaniel Martin; Dan McCay; James Nix; Dixon Pyles; Claude Ramsey; J.L. Sayles; James Scott; George Henry Walker Sr.; Julius Warner; Thelma Crowder Wells

Shirley, Aaron: James Anderson

*Shirley, Ollye Brown: Eddie Thomas Sr.

Shriver, Robert Sargent: Andrew R. Carr; Charles Evers; Harvey T. Ross

Shuttlesworth, Fred: Anne Braden; John R. Salter

*Sias, Henry: Unita Blackwell; Charles Cobb; Charles Cobb and Ivanhoe Donaldson

*Simmons, William J.: Erle Johnston

Sissums, Hattie: Fannie Lou Hamer

Sissums, Herman: Fannie Lou Hamer

Slaughter, Bennie: James Anderson

Slaughter, Connie: see Harvey, Constance Slaughter

Smartgrass, Charlie: Jack Cauthen

Smith, Andrew: Hollis Watkins

Smith, Ben: Edwin King

Smith, Dippy: Aaron Henry

Smith, Eddie: Larry Rubin

*Smith, Frank: Lawrence Guyot; Bill Higgs; Robert Kastenmeier; John R. Salter

Smith, George: Robert Moses

Smith, Hazel Brannon: Hodding Carter Jr.; Clinton Collier; John R. Salter; Robert Smith

Smith, Jimmy: Nancy Larraine Hoffman

Smith, Lamar: Myrlie Evers

Smith, Orma: Andrew R. Carr; Hugh H. Clegg

*Smith, Reuben: Troy Catchings

*Smith, Robert L.T.: James Anderson; Doris Derby; John Dittmer; Jimmy C. Fairley; Lawrence Guyot; Clarie Collins Harvey; Constance Slaughter Harvey; Aaron Henry; Bill Higgs; Winson Hudson; Edwin King; Robert Moses; Hollis Watkins; Aurela Norris Young

Smith, Truett: Horace Buckley

Smith County: William F. Dukes

Southern Baptist Convention: Owen Cooper

Southern Christian Leadership Conference: James Anderson; Ella Baker; A. Daniel Beittel; Fay Bellamy; Bob Beyers; Julian Bond; Ernst Borinski; Harry Bowie; Raylawni Branch; Louise Bradford; R. Jess Brown; Will Davis Campbell; Stokely Carmichael; James C. Coleman; College students, Negro, Rust College; Geoffrey Cowan; John Dittmer; Charles Evers; Jimmy C. Fairley; James Farmer; Lawrence Guyot; Clarie Collins Harvey; Aaron Henry; Edwin King; Thomas Knight Sr.; John Lewis; Anne Moody; Amzie Moore; Robert Moses; John O'Neal; Dixon Pyles; Judy Richardson; Larry Rubin; John R. Salter; Walter Tillow; Hollis Watkins

Southern Conference Eduational Fund (SCEF): Ella Baker; Anne Braden; Clarice T. Campbell; Constance Curry; J. Eugene Guerrero; Harlon and Barbara Joye; Edwin King; John R. Salter

Southern Educational and Recreational Association (SERA): Andrew R. Carr; Bennie F. Gooden; Aaron Henry; Vernon Keys; Harvey T. Ross

Southern Regional Council: Clarie Collins Harvey; Aaron Henry

Southern Student Organizing Committee (SSOC): Anne Braden; Fay Bellamy; Cathy Cade; Harlon and Barbara Joye

Southland Management Corporation: Jonny Lewis

Sovereignty Commission: see massive resistance-Mississippi State Sovereignty Commission

Sparks, Brandon: Judy Ritter

*Spencer, Eugene E.:: Jimmy Allen; Ben Disharoon; Evan Doss Jr.; Nathan Jones; Maurice Landers; James Miller; George Henry Walker Sr.

Starkville: Steven Fraser

Steinbrenner, Joan: Bob Beyers

Steinbrenner, Marie: Bob Beyers

Stembridge, Jane: Ella Baker; Anne Braden; Constance Curry; Robert Moses

*Stennis, John C.: A. Daniel Beittel; Unita Blackwell; Gil Carmichael; Robert G. Clark; Ed Cole; James P. Coleman; Kenneth Dean; Pat Derian; Larry Farmer; Bennie F. Gooden; Leslie McLemore; Dixon Pyles; John R. Salter; William E. Spell; William Winter; Joseph E. Wroten

Steptoe, Eldridge W.: Julian Bond; Charles Cobb and Ivanhoe Donaldson; Edwin King; J. Eugene Guerrero; Lawrence Guyot; Robert Moses

*Steptoe, Eldridge W. Jr.: Julian Bond; Charles Cobb; Charles Cobb and Ivanhoe Donaldson; J. Eugene Guerrero; Lawrence Guyot; Edwin King; Robert Moses

Stone County: Gilbert Mason; Joe Reyer; see also Wiggins

Stonewall: J.C. Killingsworth

Stovall: Louise Bradford

Strickland, R.L.: Charles Cobb

Stringer, Charles: Harvey T. Ross

Student Nonviolent Coordinating Committee (SNCC): Dora J. Adams; Myltree Adams; Sandra Adickes; James Anderson; Ella Baker; Rims Barber; Roger Barnhill; A. Daniel Beittel; B.L. Bell Jr.; Fay Bellamy; Bob Beyers; Unita Blackwell; Julian Bond; Heather Booth; Mary Booth; Nicholas Bosanquet; Harry Bowie; Anne Braden; Raylawni Branch; Travis Britt; Horace Buckley; N.R. Burger; Robert Cableton; Stokely Carmichael; Oscar Carr; Hodding Carter III; Clark and Lewis Liddell; Barry Clemson; Charles Cobb; Charles Cobb and Ivanhoe Donaldson; James C. Coleman; Douglas M. Cotton; Courtland Cox; David Dennis; Doris Derby; Annie Devine; John Dittmer; Ivanhoe Donaldson; Ivanhoe Donaldson, Charles Cobb, and Frank Smith; Mary Tyler Dotson; Karen Duncanwood; Charles Evers; Jimmy C. Fairley; James Farmer; Larry Farmer; Steven Fraser; Susan Goodwillie; J. Eugene Guerrero; Lawrence Guyot; Fannie Lou Hamer; Jan Handke; Vincent and Rosemarie Harding; Clarie Collins Harvey; Aaron Henry; Bill Higgs; Interview with ten members of the Student Nonviolent Coordinating Committee; Linda Jenkins; Olivia Johnson; Sarah H. Johnson; Harlon and Barbara Joye; Robert Kastenmeier; Edwin King; Henry J. Kirksey; Mary Lane; Sandy Leigh; John Lewis; Nathaniel H. Lewis; Colia Liddell Allard Lowenstein; Ruby Magee; Charles McDew; Silas McGhee;Joe Martin; Leslie McLemore; Sheila Shiki y Kessler Michaels; Anne Moody; Amzie Moore; Charles Moore; Robert Moses; Jack Newfield; Martha Prescod Norman; John O'Neal; Peter Orris; Hazel Palmer; James D. Randolph; Joseph Rauh; George Raymond; Judy Richardson; Oscar Allan Rogers Jr.; Will Henry Rogers Jr.; Franklin Delano Roosevelt III; Larry Rubin; John R. Salter; Mendy Samstein; Emma Sanders; Mario Savio; Pete Seeger; Terri Shaw; Frank Smith; Eldridge W. Steptoe Jr.; Elizabeth Sutherland; William Taylor; Walter Tillow; Hollis Watkins; John Daniel Wesley; Phillip West; Fred Winyard; Robert E. Wright; Zoya Zeman

Students for a Democratic Society (SDS): Ruby Magee

Students for Democratic Action (SDA): Ella Baker

Students for Integration: Cathy Cade

*Suarez, Matteo: Cathy Cade

Sullens, Fred; Dixon Pyles

Summer Project: see Freedom Summer

Summit: Hollis Watkins; see also Pike County

Sunflower County: Marion Barry; Harry Bowie; Louise Bradford; Lela Brooks; Andrew R. Carr; Charles Cobb; Charles Cobb and Ivanhoe Donaldson; Bennie F. Gooden; Jack Harper; Aaron Henry; Linda Jenkins; Vernon Keys; Margaret Kibbitt; Annie Marie King; Robert Love; David Matthews; Robert B. Patterson; Sammie Rash; Judy Richardson; Joseph E. Wroten; see also Indianola; Ruleville

Surney, Lafayette: Zoya Zeman

*Sutherland, Elizabeth: Zoya Zeman

Swan, Jimmy: Charles Evers

Sweeney, Dennis: Bob Beyers; Julian Bond; Geoffrey Cowan; Lawrence Guyot; Edwin King; John Lewis; Joe Martin; Jack Newfield

 


| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z |

 
 

This page created by Instructional Media Unit Webteam, and maintained by Charles Bolton.
iTech
The University of Southern Mississippi
http://www.usm.edu/crdp | Last updated
03 February 1:37 PM AA/EOE/ADAI