September 23, 2014  

Current weather

Clear sky, 82.4 °F

College of Arts and Letters Recognizes Students, Faculty and Staff

Main Content

The University of Southern Mississippi College of Arts and Letters recently acknowledged the accomplishments of outstanding students, faculty and staff in the college during a special ceremony at the Thad Cochran Center.

Recipients and the awards they received include the following:

Student Awards

Aerospace Studies

American Legion Scholastic Excellence Award - Kayla Andrews, Wesley Bunch, Joshua Dishmon and Richard Sullivan

American Legion General Military Excellence Award - Ezra Jones, Melissa Keith, Broddrick Ruffin and Aaron Wise

Anthropology and Sociology

Shan M.M. Winn Award for Outstanding Student in Anthropology -Barbara McClendon and Sam Miller

Lambda Alpha Award for Best Undergraduate Paper in Anthropology -Caroline Miles

Irmgard H. Wolfe Award for Best Graduate Paper in Anthropology- Jaimie Ide

Sociology Student of the Year -Allison Upton

Alpha Kappa Delta Award for  Best Undergraduate Paper in Sociology -Amanda Paris

Anthropology & Sociology Outstanding Service Award  - Matthew Cole, Amanda Paris, Carrie Paris, TasheenShams ,Aaron Shook, Allison Upton and Jasmine Whiteside

Art & Design

Student of Achievement in 3D -Betty Grace Kelly

Student of Achievement in Graphic Design - Kathryn VanSkiver

Student of Achievement in Drawing and Painting - Tristan Barlow and John Nathaniel Mullins

Student of Achievement in Art Education -Laura Elizabeth Gambrell

Student of Achievement in Art (BA) - Rachel Danielle Masters

Communication Studies

Don George Award for Academic Excellence -Lacey Elizabeth Myers

Outstanding Service Award  -Lacey Elizabeth Myers

Susan Mallon Ross Award for  Outstanding Service to the Speaking Center - Hannah Pritchard Rachal

English

Howard and Helen Bahr Undergraduate Literature Essay Award  - Hannah Ryan

Graduate Teaching Award  - Courtney Watson

Janet Sims Award  - Jody Balius

James Sims Graduate Essay Award – Jennifer Robertson

Pedagogical Innovation Teaching Award - Dan Childers and Andrea Spofford

Howard and Helen Bahr Graduate Research Award - Damian Dressick, Randy Gonzales, Chris Love, Kara Manning and Tyler Sasser

Joan Johnson Award in Poetry - Greg Weiss

Joan Johnson Award in Fiction - Claudia Smith Chen

Garth Avant Award in Creative Writing - Damian Dressick

Ben Mounger Rawls Award in Creative Writing - Courtney Watson

Mississippi Association of Colleges Teacher Education Outstanding Student Teacher 2012  - Lucy Matthews

Bahr Undergraduate Award in Creative Writing Poetry - Hannah Archer

Bahr Undergraduate Award in Creative Writing Fiction -Leslie Fagan

Linwood Orange Award - Beaux Boudreaux

Foreign Languages & Literatures

Outstanding Student in French -Ashleigh Ladner

Outstanding Student in Spanish -Patty Argueta

Outstanding Student in German -Matthew Crochet

Kate Brown Award in Classics - Aaron Board

Hugie Lee Foote, Jr Endowment and Sarah Stevenson Johnson Endowed Scholarship - Daniele Adams, Bridgette Ann Isaacs and Ashleigh Marie LAdner

History

Treadwell Davis Award -Kayla A. Stanley

John E. Wallace Award  - Jennifer E. Skoros

Claude E. Fike Scholarship- Carrie A. Paris and Timothy V. Wells

Study Abroad Award -Jason C. Engle, Timothy J. Landry and Gabrielle Rae Rivero

Phi Alpha Theta Graduate Award - Colin M. Colbourn

Outstanding Student Teacher Award - Aaron Tyler Gaylord

Outstanding Senior in International Studies – Mariya SergeevnaTolstova

John E. Gonzales Award - Clyde A. McArn

Graduate Teaching Award - John D. Fitzmorris

Jay Washam Dissertation Award - Timothy C. Hemmis

Interdisciplinary Studies

Go Getter Award – Thomas McLeod

Biggest Heart Award David McCauley

Best Comeback Award – Matthew Shepherd

Biggest Splash Award – Whitney Gallman

Reach for the Stars Award – Jennifer Zachary

Mass Communication & Journalism

Donald M. Dana, Sr. Advertising Award - Merideth Nolan

Godwin Group Advertising Award – S.J. Bowden

GodwinGroup Public Relations Award - Perri Jackson

Parnell McKay, Sr. Photojournalism Award - Laken Long-Nichols

Outstanding Academic Achievement Award - Amie Guenard

Outstanding Senior in News Editorial - Kacie Bailey

Outstanding Senior in Broadcast Journalism - Jasmine Cooper and Malary Pullen

Outstanding Senior in Film - Addie Marshal and Amber Weems

Outstanding Senior in Radio, Television Production - Erin Smith Brown

Outstanding Senior in Recording Industry Management - Ravin Floyd

Outstanding Senior in Recording Industry Production -  Adam Weinacker

WUSM-FM Top Student - Don Devereaux

Top Masters Student Award - Jared Hollingsworth

Top PhD Student Award - Riva Brown Teague

Top Graduate Student Teacher - RondrekCowans

Military Science

Department of the Army Superior Cadet (MS I) - Christin Marias Peters

Department of the Army Superior Cadet (MS II)- Dana Elaine Diesi

Department of the Army Superior Cadet (MS III) - Travis Roughton Hodge

Department of the Army Superior Cadet (MS IV) – Clyde Alton McArn

George C. Marshall ROTC Award  - Clyde Alton McArn

Music

Regional National Association of Teachers of Singing Winners – 2011:

John White - Graduate Men

Lori Joyner - Graduate Women

Deanna Tisdale - Graduate Women

Angeley Butler - Junior Women

Mississippi National Association of Teachers of Singing competition Winners - 2012

Stephanie Miles- Freshman Women

Angeley Butler- Junior Women

Jennifer Tipton- Graduate Women

Mississippi Music Teachers Association Award Winners:

Strings:

Freshman/Sophomore Solo Division - Pedro Oseia

Jr./Sr. Solo Division - FrancyOrjuela

Woodwinds:

Jr./Sr. Division - Koty Cox

Chamber Music Division:

Euphoria Saxophone Quartet  (Koty Cox, Deanna  Hunt, Lindsey Daniels and Eric Fry)

Music

Mississippi Guitar Festival:

Intermediate Category - Aaron Manning

Beginner Category - Lindsey Lewis

Other Competition Winners:

Becky Halliday, (Ph. D., Music Education): Yarborough Award at the Southern Miss Graduate Symposium.

William T. Gower Competition Winners:  Ismael Brandao, Craig Watson and Jesus Castro

Wind Ensemble Concerto Award Winners:  Craig Watson, Ismael Brandao and Buck McDaniel

Philosophy and Religion

Outstanding Undergraduate Student in Philosophy -Jonathan Cain & Brad Champine

Outstanding Undergraduate Student in Religion -Molly Elizabeth Richard

Forrest Wood Philosophy Essay Contest Award – Georgia Rainer, Jonathan Cain and Brad Champine

Political Science, International Development and International Affairs

Paralegal Studies: Academic Excellence Award - Elizabeth Smith-Trigg

Paralegal Studies: Excellence in Service Award - Aaron Board

William H. Hatcher in Political Theory Award - Jacob Rothschild

Pre-Law Academic Award - Savannah Grey

Senior Political Science Academic Award - Emily Simmons

Junior Political Science Academic Award - Robert Williamson

Sophomore Political Science Academic Award - Rainier Gallagher

Freshman Political Science Academic Award - Chilevin Jones and Samuel Newman

Ed Wheat American Studies Academic Excellence - Madeline Campion

Graduate Academic Award -  Ashley Lord and Molly McGuffee

Theatre & Dance

Outstanding Freshman in Theatre -Jennifer Diaz

Outstanding Senior in Theatre Award - Michelle Taylor

Outstanding Service in Theatre Award -Leslie Datsis and Darren Hayes

Outstanding Freshman in Dance Award - Britney Kuehn

Outstanding Sophomore in Dance Award - Tyler McCants

Outstanding Junior in Dance Award - Lauren Beasley

Outstanding Senior in Dance Award  - Cheryl Cornacchione

Scholarly & Creative Research Awards

Art and Design

Homes for Everyone - Jennifer Torres 

History

Reconstructing a Medieval Irish Library - Westley Follett

Haunted Hibernation: Confederate Veterans and Their Communities in Postwar Texas, 1865-1877 - Susannah J. Ural

Performing Race: Black Entertainers in Germany, 1871-1945 - Jeff Bowersox

Dining in High Chairs - Andrew P. Haley

Treated Like an American: The African American Civil Rights Movement in the U.S. Armed Forces from World War II to the Persian Gulf War - Douglas Bristol

Foreign Languages & Literatures

Research Equipment and NEH Proposal Development Resources - Jeanne L. Gillespie

Music

Viola Classics of the Twenty-First Century: Music by American Women Composers - Hsiaopei Lee

Tune Transcribing and Comparison to Support Writing a Book Entitled: George P. Knauff's Virginia Reels and the History of American Fiddle Repertoires and Styles - Chris Goertzen

Russian Classics: Recording of the Cello Sonatas by Rachmaninoff and Prokofiev - Alexander Russakovsky

Political Science, International Development and International Affairs

Whitewashing Plantations Revisited - David L. Butler

College Excellence Awards

Teaching Awards

Junior Faculty Teaching Award – Amy Slagle

Senior Faculty Teaching Award – Deanne Nuwer

Research Awards

Junior Faculty Research Award – Heather Stur

Senior Faculty Research Award – Andrew Haley

Creative Activity Award

Senior Faculty Activity Award – Alexander Russakovsky

Mentoring Award – Phyllis Jestice

Special Service Award

Denise Richardson (LAB); Margaret Craft (LAB); Virginia Hayes (Theatre & Dance); & Aretha McCall (Southern Hall)

University Awards

Higher Education Appreciation Day – Working for Academic Excellence

Andrew Wiest

Faculty Excellence Awards

Ellen Weinauer (Excellence in Teaching)

Stacy Reischman Fletcher (Excellence in Service)

2012 IHL Black History Educator of the Year

Kim M. LeDuff

Southern Miss Nominees, National Endowment for the Humanities Award

Andrew Haley

Aubrey Keith Lucas and Ella Ginn Lucas Endowment for Faculty Excellence Awards

Jay Dean

Maryann Kyle

Kelly Ferris Lester

Summer Grants for Improvement of Instruction

Jeff Bowersox

University Research Award

Jay Dean (Lifetime Achievement Award

Andrew Wiest (Creative Activities Award)