December 21, 2014  

Current weather

Overcast, 50 °F

Southern Miss College of Business Announces Award Winners

Main Content
Amber Hatten, center, received the Joseph A. Greene Excellence in Teaching Award. Shown with her are Dr. Faye Gilbert, dean of the College of Business, right, and Dr. Skip Hughes, director of the School of Accountancy.

More than 120 students were recognized for academic achievement by the College of Business at The University of Southern Mississippi during the College’s annual awards banquet held Monday, March 24 at the Thad Cochran Center.

The event is held to recognize the best of the best among the business students.  Awards are given to students in each business discipline with the recipients selected by faculty members.  The banquet also featured new inductees of Beta Gamma Sigma business honor society and presentation of the Joseph A. Greene Excellence in Teaching Award to Amber Hatten from the School of Accountancy.

The honorees include the following:

ACCOUNTING AWARDS

Becker CPA Review 50% Scholarship: Laurie May

Beta Alpha Psi Award: Vanessa Mitchell, Jason Babington

Jarvis Maxey Award: Alexandra Hancock

Charles Jordan Award: Lian Goff

Fred D. Kenamond Award: Anna McLain                          

Mississippi Society of Certified Public Accountants Award: Blythe Dunaway

BKD Award: Melissa Pigott, Stephen Broome

Haddox Reid Eubanks Betts Award: Sara Freeman, Zachary Fetcko

Posey-Munn Book Awards (sponsored by Wiley Publishers): Jasmine Johnson, Chelsea Simmons, Kyle Stoner, Haley Britt

CPA Exam Materials (sponsored by Wiley Publishers): Matthew Stapleton

 

FINANCE AWARDS

                                                                                            

Banking and Finance Outstanding Student Award: Robert Tanner Jones, Benjamin Arnold

Finance Faculty Award: Khrynise Jones, Emma Floyd, Robert Williamson, Matthew Roth           

Wall Street Journal Award: Bradley Floore, Nicolas Zogaib, Ethan Lee, Michael Brady Mitchell,Tanner Shaw, Kaitlin Horton, Ryan Channell, Shea Hubbard                              

Parham Bridges Real Estate Award: Micah Tompkins

CFA Society: Robert Tanner Jones

                                                                                                                   MANAGEMENT/INTERNATIONAL BUSINESS AWARDS
                                                                                                                        

Outstanding Student in Human Resources: Nina Nguyen

Outstanding Student in Management: Joel Ivy

Outstanding Student in International Business: Johnathan Faler                                        

Outstanding Student in Entrepreneurship: Timothy Seales

Most Entrepreneurial Student Award: Tanesha Barnes

Stanley A. Brooking Memorial Award in Supply Chain/Operations Management: Collin Somers

Martin Stegenga Academic Award in Management: Rebecca Tallo

                                                                                                                                    

MARKETING/FASHION MERCHANDISING AWARDS
                                                                                         

Outstanding Student in Sales Award: Bruce Johnson        

Marketing Innovative and Creativity Award: Travis Ulrich 

Mississippi Power Company & Marketing Faculty Award: Anna-Claire White                   

David E. Ford Marketing Leadership Award: Lauren Bartlett                                              

Outstanding Senior in Fashion Merchandising: Shelby Alexander                                      

Most Promising Professional in Fashion Merchandising: Anna Raven Smith                    

                                                                                                                                            

TOURISM MANAGEMENT AWARDS
                                                                                      

Outstanding Coast Scholar: Penny Lee Slatten                 

Outstanding Junior Scholar: Lauren Denise Wilkinson Gaudet

Outstanding Senior Scholar: Kelsey Rose Sunderman     

Spirit of Hospitality Award: Jonathan Leighton Fritz           

                                                                                                                                            

GRADUATE AWARDS
                                                                                           

Outstanding Graduate Student in Economic Development Award: Suzett McIntosh         

Outstanding Graduate Student in Professional Accountancy Award: Ellen Bailey             

Master of Business Administration Award for Excellence: Stephen Chase Blankenship   

Federation of Schools of Accountancy Award: Paul Stanton Roberts                               

                                                                                                                                            

COLLEGE WIDE & FACULTY AWARDS
                                                                                          

Delta Sigma Pi Scholarship Key Awards: Sara Freeman  

Dean's Leadership Award: Zachary Fetcko                       

Citizen Scholar Award: Anna-Claire White                         

Dean's Excellence Award – Coast: Jennifer C. Hightower

Outstanding Student Award for the College of Business: Blythe Dunaway                        

Joseph A. Greene Excellence in Teaching Award: Amber Hatten

 

BETA GAMMA SIGMA INDUCTEES

Hunter Authement
Taylor Baker
Brandon Balli
John Brandon
Sheree Brewer
Ross Bridley
Jamie Brinson
Andrew Brown
Hannah Brown
Ngoc Bui
Katelin Byrd
Adam Carlson
Sarah Katelynn Cook
James Deen
Caroline DePuma
Caitlin Dormody
Juan Escobar Solorzano
Zach Fetcko
Lian Goff
Ashley Grillot
Kirby Hairston
Melanie Hall
Alexandra Hancock
Travis Hart
Christine Hewitt
Jerry Holifield
Lionel Holley
Shea Hubbard
Lisa Hyatt
Joel Ivy
Nicholas Johnson
Joseph Kasal
Wendy Kilgore
Andrew Kirby
Zachary Lankford
Minh Le
Morgan Mabry
Mary Mabry
Hilaire McCaughna
Obie McClure
Donna Miller
Nicholas Morgan
Harmony Myhres
Dixie Newman
Samuel Newman
Giang Nguyen
Daniel Paul
Erin Perkins
Bethany Pickering
Melissa Pigott
Alisha Randall
Kaylee Random
Carolyn Robinson
Matthew Roth
Maude Sanders
Timothy Seales
Tanner Shaw
Cris Shumack
Danielle Slade
Jordan Smalley
Morgan Smith
Collin Somers
David Sones
Charles Thompson
Derek Vick
Jacob Vickers
Reginald Walker
Stephen Walters
Bradley Ward
Nicolas Zogaib